Programy alternatywnej duchowości na Śląsku Cieszyńskim od końca XIX w. do lat 70. XX w – monografie wieńczące projekt w otwartym dostępie

Zapraszamy do lektury 3 tomów książek, które powstały jako zwieńczenie projektu „Programy alternatywnej duchowości na Śląsku Cieszyńskim od końca XIX w. do lat 70. XX w„. Wszystkie tomy dostępne są w w otwartym dostępie (t. 1, t. 2, t. 3). Teksty napisali (w kolejności alfabetycznej): Tadeusz Cegielski, Renata Czyż, Andrzej Kasperek, Michał Kawulok, Zbigniew Łagosz, Anna Mikołejko, Paweł Mirowski, Diana Oboleńska, Anna Olszewska, Zbigniew Pasek, Monika Rzeczycka, Grzegorz Studnicki, Agata Świerzowska, Józef Szymeczek, Izabela Trzcińska, Yuliya Zlochevska. Dziękujemy za wsparcie Pani Dyrektor Irenie French z Muzeum Śląska Cieszyńskiego oraz Panu Dyrektorowi Krzysztofowi Szelongowi z Książnica Cieszyńska a także całemu Zespołowi Wydawnictwa AGH – dzięki Wam nasze książki mogły się ukazać. Mamy wielką nadzieję, że seria „Świat od nowa” stanie się wprowadzeniem do dalszych badań w dziedzinie alternatywnej duchowości.

Zakończenie zbiórki na odnowienie miejsca pochówku Jerzego Prokopiuka

Drodzy Państwo,

30 listopada tego roku zakończyła się zbiórka środków na odnowienie miejsca pochówku Jerzego Prokopiuka, wspaniałego człowieka kultury, popularyzatora wiedzy o ezoteryzmie, znanego jungisty, wybitnego antropozofa i gnostyka, autora ponad setki przekładów z literatury pięknej i naukowej oraz wielu książek własnych.

Na subkonto Fundacji „Stare Powązki” wpłynęły Państwa hojne wpłaty i szczodre datki, dzięki którym przedsięwzięcie zakończyło się sukcesem. Pragniemy tutaj wyrazić wielką wdzięczność Państwu jako grupie i każdemu z osobna, gdyż to za Waszą sprawą pamięć o Jerzym przetrwa długo nie tylko w postaci jego książek i nagrań, lecz także w formie kamienia, przy którym będzie można przystanąć z namysłem i oddać się duchowym refleksjom. Nie ma słów, które ujęłyby płynącą od organizatorów wdzięczność za tak niezwykłe wsparcie pamięci o Jerzym.

Przy tej okazji chcemy powiedzieć szczególnie ciepło o szlachetnym geście Fundacji STU, która na ostatnim etapie przedsięwzięcia uzupełniła nasz fundusz o pokaźną i niezbędną kwotę. W imieniu całego naszego grona bardzo Fundacji STU dziękujemy!

Już dziś pragniemy zaprosić Państwa 22 marca (sobota) 2025 roku na uroczyste spotkanie przy odnowionym nagrobku Jerzego Prokopiuka (projekt poniżej) na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. O szczegółach poinformujemy trzy tygodnie przed uroczystością.

Za grono Uczniów i Przyjaciół Jerzego Prokopiuka –

dr Paulina Piotrowska & dr Mariusz Dobkowski

Kompleksowa biografia Wandy Dynowskiej Umadevi

Wanda Dynowska Umadevi należy do grona postaci niezwykłych. Połączyła w swym życiorysie liczne wątki, często na pierwszy rzut oka sprzeczne. Pochodziła ze stosunkowo zamożnej rodziny ziemiańskiej osiadłej od pokoleń na ziemiach Inflant Polskich. Została wychowana przez samodzielne kobiety, można więc powiedzieć, że emancypację wyssała z mlekiem matki. Rozpoczęła studia wbrew woli ojca, nie zdobyła jednak żadnego akademickiego dyplomu. Jej życie uczuciowe stanowi gotowy scenariusz filmowy. Uważano ją za gorliwą (a nawet nadgorliwą) patriotkę. Podzielała poglądy mesjanistyczne wywodzące się z polskiego romantyzmu. Wierzyła, że marszałek Piłsudski był ucieleśnieniem Ducha Narodu. W dojrzałym życiu poświęciła się szerzeniu w Polsce idei teozoficznych. Po wyjeździe do Indii współpracowała z Gandhim, praktykowała w aśramie Maharshiego pod Arunaćalą (Tamilnadu), uczyła się śiwaizmu kaszmirskiego u Swamiego Lakshmanjoo. Włożyła tytaniczną pracę w opiekę nad polskimi uchodźcami (w czasie II wojny światowej) i tybetańskimi (poczynając od lat pięćdziesiątych XX wieku), z którymi ostatecznie związała swój los, uznając Dalajlamę za swego mistrza duchowego. Pisała poezje, artykuły, przygotowała liczne przekłady. Wspólnie z Maurycym Frydmanem założyła i prowadziła Bibliotekę Polsko­‑Indyjską, w ramach której ukazało się kilkadziesiąt tomów. Dwukrotnie odwiedziła Polskę: w 1960 i 1969 roku, zachwycając egzotycznym strojem i wystąpieniami na temat religijno-filozoficznych tradycji Wschodu oraz własnych interpretacji wątków ezoterycznych. Zapraszamy na stronę Wydawnictwa Libron.

W poszukiwaniu religii uniwersalnej. Zarys historii pewnej idei…

Zapraszamy do lektury książki autorstwa członka naszego Stowarzyszenia, dra Tomasza Szymańskiego, na temat idei religii uniwersalnej. W tym kompleksowym studium znaczące miejsce zajmują tradycje ezoteryczne. W swojej książce „Dr Tomasz Szymański stawia kluczowe pytania o rolę religii uniwersalnej, co pozwala na refleksję nad różnymi modelami religijnymi oraz ich wpływem na współczesną kulturę Zachodu. To czyni książkę wartościową zarówno dla historyków, filozofów, jak i osób zainteresowanych przyszłością religii​” (ze strony Wydawnictwa Uniwersytetu Wrocławskiego).

Renowacja miejsca pochówku Jerzego Prokopiuka

Drodzy Państwo,

18 marca 2021 roku odszedł Jerzy Prokopiuk, wspaniały człowiek kultury, popularyzator wiedzy o ezoteryzmie, znany jungista, wybitny antropozof i gnostyk, autor ponad setki przekładów z literatury pięknej i naukowej oraz wielu książek własnych. Za życia swoją otwartością i przystępnością kształtował postawy i charaktery rzesz czytelników oraz uczestników swoich wykładów.

Miejsce spoczynku Jerzego Prokopiuka na warszawskich Powązkach jest w opłakanym stanie – wykonany z lastryko nagrobek rozpada się i rozsuwa, płyta z informacją o zgonie matki jest nieczytelna, pozostał tylko jej bezimienny medalion. O miejscu pochówku Jerzego mówi jedynie prosta tabliczka nieprzymocowana do konstrukcji – w każdej chwili może więc zniknąć wraz z pamięcią o nim samym.

To wszystko sprawiło, że wraz z Fundacją „Stare Powązki” postanowiliśmy odnowić miejsce pochówku Jerzego Prokopiuka, aby pozwolić tej wybitnej postaci zachować godność i cześć również po śmierci.

Darczyńców prosimy o wpłaty na konto Fundacji „Stare Powązki” w banku Santander:

FUNDACJA STARE POWĄZKI
76 1090 1056 0000 0001 5128 5212
ul. Powązkowska 14
01-797 Warszawa
KRS: 0000886931
NIP: 5272951999
Tytułem: „Nowy nagrobek dla Jerzego Prokopiuka”

Zbiórka trwa do 30 listopada br. Za wszelkie finansowe wsparcie z góry dziękujemy!

Za grono Uczniów i Przyjaciół Jerzego Prokopiuka – dr Paulina Piotrowska & dr Mariusz Dobkowski

Stan obecny grobowca
Projekt


Budujący mosty. Jerzy Prokopiuk i jego oddziaływanie kulturotwórcze

pod redakcją Mariusza Dobkowskiego, Diany Oboleńskiej i Moniki Rzeczyckiej.

Nowa publikacja w serii „Światło i ciemność”

Tom poświęcony Jerzemu Prokopiukowi, zmarłemu w 2021 roku gnostykowi, antropozofowi, tłumaczowi i redaktorowi naczelnemu czasopisma „Gnosis”, stanowi interdyscyplinarną analizę jego światopoglądu oraz wpływu na różne dziedziny życia duchowego, intelektualnego i artystycznego. Publikacja składa się z dziesięciu części, które omawiają jego wkład w teologię, filozofię, naukę, literaturę, sztukę przekładu, teatr, psychoterapię oraz tworzenie wspólnot duchowych. Artykuły zawarte w książce ukazują wszechstronność Prokopiuka i jego trwałe oddziaływanie na współczesne myślenie ezoteryczne i intelektualne. Więcej informacji na stronie Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego.