Relacja z konferencji naukowej „Tradycje zachodniego ezoteryzmu w badaniach polskich”

W dniach 30-31 maja 2014 roku w Collegium Broscianum w Krakowie odbyła się konferencja poświęcona problematyce badań nad zachodnim ezoteryzmem w Polsce. Tradycje ezoteryczne w Europie istniały równolegle z wierzeniami ortodoksyjnymi, wyrażając wszystko to, co z różnych względów nie mogło się zmieścić w doktrynie oficjalnych nurtów. Ich początki sięgają starożytności, gdzie narodziły się koncepcje gnostyckie, a obecność tychże wątków w kulturze współczesnej wskazuje, że ludzie szukając odpowiedzi na nurtujące ich wątpliwości,  chętnie sięgają poza granice wyznaczone przez usankcjonowane przez powszechną tradycję schematy.

Konferencja, jaka odbyła się w ostatnich dniach maja w Krakowie była swego rodzaju „próbowaniem gruntu”. Próba ta dowiodła, że badania nad ezoteryzmem zachodnim nie są domeną wyłącznie garstki wtajemniczonych (nomen omen) osób, lecz stanowią prężny i inspirujący nurt w nauce polskiej. Spotkanie to okazało się znakomitą okazją nie tylko do wymiany myśli naukowej, ale także do podzielenia się własnymi spostrzeżeniami, refleksjami oraz wątpliwościami. Szczególnie inspirujące okazały się dyskusje panelowe po każdej sesji, czasem zażarte i burzliwe. Prelegenci zaprezentowali szeroki wachlarz własnych badań, począwszy od metodologii samego zagadnienia, przez przedstawienie jego ram historycznych, aż po rozważania dotyczące najnowszych koncepcji ezoterycznych. Równie interesujące okazały się prezentacje badań dotyczących obecności wątków ezoterycznych w literaturze, nie tylko zagranicznej ale także i polskiej, jak i motywy z pogranicza demonologii.

Drugi dzień konferencji zakończył się walnym zebraniem Polskiego Stowarzyszenia do Badań nad Ezoteryzmem Zachodnim, podczas którego wybrano nowych członków Zarządu oraz Rady Programowej, a także przyjęto projekt prac na najbliższy rok oraz zaplanowano kolejne spotkania. Sukces całego przedsięwzięcia dowodzi, że badania nad tradycjami ezoterycznymi mogą stanowić dzisiaj ważny aspekt humanistyki, gdyż z antropologicznego punktu widzenia wzbogacają naszą wiedzę o naturze człowieka, ukazując różne modi jego istnienia.

GALERIA ZDJĘĆ